fbpx

Prohlída je třešnička na dortu

Je li správně nastavena prezentace nemovitosti se vším co k ní patří, jdou již potencionální kupci nemovitosti do "známého prostředí". Jelikož už viděli fotografie, prošli si několikrát videoprohlídku a znají veškerá dostupná data a fakta o kupované nemovitosti.

Jdou se tedy podívat, aby mohli učinit finální rozhodnutí. 

Pokud není prohlídka pečlivě připarvena, zájemce ztratíme

První vteřiny ukážou, zda se rozhodne zájemce nemovitost koupit či odejít.
Vždy navštěvuji nemovitost s dostatečným časovým předstihem, abych zkontrolovala, že je připravená k prohlídce. 
 
Jak připravit nemovitost na prohlídku? 
 
Ať už byt či dům...bude se předvádět. A podobně jako když jdeme do kina nebo do divadla, jsme vytaveni zrakům ostatních, upravíme se a připravíme se. Stejně tak musíme připravit, vystajlovat a vytunit nemovitost. 
 
Takže před prohlídkou bude nemovitost:
 • Uklizená :-)
Nepořádek nepřipadá v úvahu. S tím určitě všichni souhlasíte. Jednoduše proto, že zkazí dojem hned na začátku. 
 • Voňavá :-)

Přijde-li na prohlídku nemilovník zvířat, je nemilé, pokud čichem zjistí, že se nachází v bytě milovníka zvířat. Kazí mu to dojem a to jsou mínusové body. Je tedy vhodné nemovitost vyvětrat a případně použít osvěžovače vzduchu či vonné svíčky a tyčinky. Ale pozor. Vždy s mírou. 

 • Odosobněná :-)
Osobní předměty typu obrázky z rodinné dovolené, lahvičky s parfémem a župan na věšáku v koupelně na prohlídce jsou špatně. Klienti totiž potřebují nabýt dojmu, že nemovitost čeká jen na ně. Že je připravena, aby začali bydlet, pronajímat, přestavovat atd. Osobní předměty tomu nepomáhají. 
 • Bez dalších obyvatel :-) 

Křeččí rodinka či chameleon Pepa také na prohlídku nepatří. Těch pár hodin vydrží třeba u sousedů. 

Cizí lidé v našem bytě

Budete přesně vědět, kdo se v bytě pohyboval. Všichni zájemci o prohlídku vyplňují předem připravené formuláře a vy obdržíte kompletní protokol o prohlídkách. 

Být či nebýt přítomen prohlídce? 

Říkáte si, že byste chtěli být u prohlídky? Nikdo vám to nemůže zakázat, ale je zde několik důvodů, proč to není doporučeno.

Zvažte je sami:

 • Kupující se musí cítit jako doma 

Pokud je přítomen majitel nemovitosti, nikdy nebude mít kupující pocit, že je doma. Protože pan domácí je přece doma. 

 • Kupující má protichůdné zájmy od prodávajícího

Chce koupit za co nejnižší cenu, zatímco pochopitelně majitel nemovitosti má zájem opačný. Kupující si tedy mnohokrát nebere servítky a hodnotí stávající nemovitost a její případné vady velmi necitlivě, řekněme jak mu huba narostla. To může být pro majitele velmi zraňující a pod tímto nátlakem může mít tendence začít slevňovat.

 • Znemožnění vyjednávání makléři

Přítomnost majitele mnohdy znemožní a znesnadní vyjednávací pozici makléři. Pokud makléř pracuje pro prodávajícího, zastupuje jeho zájmy a je za to placen, je vždy jeho cílem prodat za co nejvýhodnějších podmínek. Majitel může zasáhnout svou neznalostí či neobratností a uškodit sám sobě. 

Jak dlouho trvá prohlídka 

Běžně se jeden zájemce pohybuje v nemovitosti 15 - 30 minut. Záleží na velikosti a také na informacích, které klienti od makléře obdrželi již předem. Čím lépe jsou klienti informovaní, tím kratší a hladší průběh bude prohlídka mít. Zájemci se vždy střídají a jsou zváni na čas, aby dostali svůj prostor k dotazům.

Připravený makléř

Na prohlídce padají různé otázky. Jsme vždy připravení klienty informovat o všech skutečnostech, na které se zeptají. 

Nejčastější otázky 

 • na stáří a stav elektroinstalací a vody
 • jaké jsou náklady na vytápění
 • výše rezervačního poplatku 
 • jsou sousedi fajn
 • funguje tu internet
 • kdy se můžeme nastěhovat

Zamlčovat se nikdy nevyplatí 

Vždy je nutné informovat kupujícího zcela otevřeně a upřímně o všem, co by je mohlo zajímat. 

Velmi nepříjemné může být odhalení skrytých vad, kvůli kterým má kupující možnost po dobu 5 let požadovat jejich odstranění či slevu z kupní ceny. 

Buďme tedy k sobě upřímní. Spokojené musí být vždy všechny strany. 

Shrnutí 

Je toho dost, co se musí před prohlídkou nachystat a zkontrolovat. Mým cílem je, aby pro vás nebyl prodej nemovitosti stresujícím zážitkem. Aby jste na tento důležitý životní krok vzpomínali v radostí. Můžete se spolehnout že zajistíme vše výše uvedené, aby prohlídky probíhaly hladce

S prohlídkou nemovitosti nebudete mít sebemenší starosti. 

Vaší jedinou povinností bude vybrat toho nejlepšího kupce. Tohle rozhodnutí je jen na vás. 

PRODEJ

PRODEJ

Začíná to první konzultací a odhadem tržní ceny. Následuje příprava prezentace nemovitosti, rozšíření do éteru, týdenní reporty, prověření kupujících, prohlídky nemovitostí. Samozřejmostí je příprava kupních smluv, zaběhnutí na katastr až po poprodejní servis.

Chci prodat

KOUPĚ

KOUPĚ

Vyhledám tu nejlepší nemovitost, prověřím vše důležité, doprovodím vás na prohlídku, zaběhnu na katastr, zajistím právní servis.

Chci koupit

PRONÁJEM

PRONÁJEM

Nastavíme správnou tržní cenu, prezentaci nemovitosti, prověříme zájemce, zajistíme právní servis, pomůžeme se zpracováním daní. Ušetříte spoustu času.

Chci pronajmout

Kontaktujte nás

 
Realitní makléř Lenka Malíková je nezávislým podnikatelem podnikajícím na základě živnostenského listu, IČ 749 245 08