fbpx

Realitní trh čekají změny. Přehřátý realitní trh začíná brzdit. Co nás vede k takovým domněnkám? Čtěte dál.

Česká národní banka zvýšila úrokovou sazbu na 2,75%.

Hypotéky jsou dražší. Před několika lety však byly ještě dražší. Zdánlivě jsou nyní méně dostupné. Jedná se však spíše o psychologickou masáž médií, ve skutečnosti stále mnoho domácností na hypotéky dosáhne. Nicméně psychologie funguje a lidé jsou při sjednávání hypoték opatrnější. Faktem je, že příjmy z nájmů nejsou již tak zajímavé a nepokryjí dražší hypotéky.

Očekáváme ochladnutí prodejů, zastavení cen a mírnému pokledu. Tento trend očekáváme v příštím 1 až 2 letech. V první řadě s bude týkat starších nemovitostí určených k rekonstrukci, na venkově a rekreačních objektů. Bytů se celá situace dotkne méně. 

Realitní trh má zpoždění

Za každou krizí má realitní trh zpoždění. To se nám ukazuje i nyní, kdy v době covidu došlo k extrémnímu nárustu cen, podobně jako před 10 lety a následoval jejich pokles. 

Prodej v kancelářích

Skutečnou situaci nám již reflektuje přímo praxe. Makléři již neevidují takový zájem a tolik cenových nabídek na prodávané nemovitosti, jako před několika měsíci. Na prohlídky sice chodí stále dost zájemců, nicméně více zvažují, za co své peníze utratí.

Kupující se ptají

  • Jak to bude s cenami energií?
  • Jaké další investice do nemovitosti budou nezbytné - stále podražují stavební materiály
  • Není lepší nyní raději počkat, co bude dál? 

Jinými slovy, ceny nemovitostí se šplhají ke svému současnému maximu a zájemci nejsou ochotni utrácet horentní sumy, začínají více počítat a počínají si obezřetněji.

Nezaváhejte s prodejem

Pokud zvažujete prodat svou zahradu, dům, byt či chalupu, neváhejte. Nečekejte na nic. Ta nejlepší doba k prodeji nemovitosti, se blíží ke svému konci. Další podobná šance k rychlému a výhodému prodeji se může opakovat za dalších 10 let.

Kdy prodat? Na Vánoce nebo na jaře? 

Během roku máme období, která jsou více vhodná pro prodej a která méně. Nejlépe se prodává na jaře či na podzim. Hůře v období svátků, Vánoc, prázdnin, kdy jsou lidé zaneprázdněni jinými okolnostmi a věnují méně pozornosti inzerátům a nabídce.

Jestliže plánujete jarní prodej, je nyní nejvyšší čas začít plánovat a začít s přípravou nemovitosti k prodeji.

Jsem Vám plně k dispozici ke konzultaci či stanovení trží ceny.

 

Najdete nás na Moravském náměstí 13 v Brně (vedle parkovacího domu Rozmarýn). Děláme skutečně výtečnou kávu. 

Budu se těšit. 

Lenka Malíková :-)

 

PRODEJ

PRODEJ

Začíná to první konzultací a odhadem tržní ceny. Následuje příprava prezentace nemovitosti, rozšíření do éteru, týdenní reporty, prověření kupujících, prohlídky nemovitostí. Samozřejmostí je příprava kupních smluv, zaběhnutí na katastr až po poprodejní servis.

Chci prodat

KOUPĚ

KOUPĚ

Vyhledám tu nejlepší nemovitost, prověřím vše důležité, doprovodím vás na prohlídku, zaběhnu na katastr, zajistím právní servis.

Chci koupit

PRONÁJEM

PRONÁJEM

Nastavíme správnou tržní cenu, prezentaci nemovitosti, prověříme zájemce, zajistíme právní servis, pomůžeme se zpracováním daní. Ušetříte spoustu času.

Chci pronajmout

Kontaktujte nás

 
Realitní makléř Lenka Malíková je nezávislým podnikatelem podnikajícím na základě živnostenského listu, IČ 749 245 08