fbpx

Chcete pronajmout byt, dům, chatu či sklad? Jak najít vhodného nájemníka.

Přinášíme pár tipů, pokud se rozhodnete pustit do pronájmu nemovitosti na vlastní pěst.

Nemovitost připravte k pronájmu

Ukliďte a odosobněte nemovitost. Schovejte vše nepotřebné a rušivé. Zvláště neesteticky působí houbičky, úklidové prostředky, osobní fotografie a hygiena. Udělejte kvalitní fotografie. Focení nemovitostí má své náležitosti. Bez fotografií to nepůjde. Popište svou nemovitost co nejlépe, co nejpečlivěji a do detailu. Včetně celého okolí. Nejen nemovitost, ale také lokalita prodává. Zájemce by měl mít veškeré informace.

pre po kuchyn hrusovany

Rozdíl v nafocení na mobil a pomocí profesionálního vybavení je obrovský

Inzerujte

Je třeba, aby o vaší nemovitosti co nejvíce lidí vědělo. Největší zásah budete mít na níže uvedených realitních serverech. Inzerce je placená, ale dáte o sobě vědět.

Vyzkoušejte klasickou inzerci

  • Bazoš
  • Sbazar
  • Reality Annonce
  • Hyperinzerce
  • Avízo
  • Bezrealitky.cz - rozporuplný a kontroverzní projekt, který dává uživatelům dojem, že si prodávají nemovitost sami a přitom nabízí jednotlivé realitní služby za úplatu. Může se tak stát, že klient zaplatí více, než kdyby rovnou najal na prodej své nemovitosti realitní kancelář. Proč ne, ale dobře počítejte. 

Využijte sílu sociálních sítí

Na facebooku je mnoho skupin, kde klienti inzerují a hledají. Pravidelně je sledujte a vkládejte své příspěvky.

Dejte vědět sousedům a kamarádům

Nejlepší kanál, jaký může být je doporučení. Projděte si čísla v mobilu a volejte a pište. Informujte aktivně své okolí. Zadejte inzerát v místním zpravodaji a třeba i v okolních obcích.

Připravte si letáčky

Přípravu malého letáčku a jeho tisk zvládne každý, na to nepotřebujete žádnou velkou kancelář. Stačí pár letáčků rozhodit do místních obchodů, do ordinací doktorů, do hospody, ke kadeřnici, kosmetičce… Právě odtud se zprávy a novinky šíří nejrychleji.

Povídejte si se zájemci

Když vám začnou volat. Ptejte se, více mlčte, naslouchejte, vnímejte. Pokládejte otevřené otázky: kdo, kdy, co, jak, proč… Chcete poznat svého nájemníka a jeho potřeby.

Uspořádejte prohlídkový den

Vážné zájemce pozvěte na prohlídky. Pokud jste připravili pečlivě inzerci, prohlídka bude jen třešnička na dortu. Prohlídka je o dojmech, pocitech a atmosféře. Vyčleňte si na prohlídky jeden půlden v týdnu. 20-30 minut na jednoho zájemce stačí. Nájemníci se budou hlásit ve vlnách. Jeden týden nic, další týden jich bude více. Pokud budou mít skutečný zájem, přizpůsobí svůj čas vašemu. Nenechte si rozbít celý týden jednotlivými prohlídkami.

Nájemní smlouva

Připravte si, nebo si nechejte od advokáta připravit nájemní smlouvu, která respektuje všechna vaše práva, práva klienta i platné zákony.

Zdá se vám to moc práce? Svěřte se do rukou odborníka.

Poohlédněte se po makléři ve Vašem okolí, prověřte si jeho recenze a zkušenosti. Co takový makléř udělá, aby pronajal vaši nemovitost?

Projedu cenové mapy a aktuální nabídku

Udělám cenovou analýzu a zjistím skutečné ceny, za které se v lokalitě pronajímá. Budete mít přehled o cenách, které nám ukazují cenové mapy.

Připravím inzerát

Nemovitost nafotím, případně připravím video. Pár záběrů z dronu neuškodí. Pro lepší orientaci zpracujeme 3D náhledy a půdorysy. Klienti si lépe představí, jak jsou místnosti průchozí, odkud dopadá slunce.

Nastavím marketingový mix

Zahájíme placenou inzerci a zacílíme na správné skupiny. Realitní servery, sociální sítě, místní periodika a mnohé další. Inzerát musí na sebe strhnout pozornost od konkurenčních nabídek.

Uspořádám prohlídky

Jeden nebo dva dny věnujeme prohlídkám. Dle počtu zájemců. Zájemce prověříme, zda vyhovují vašim kritériím a požadavkům. A naopak se zájemci si povykládáme, zda je nemovitost opravdu vhodná pro jejich bydlení.

Závěr

Připravím nájemní smlouvu a asistujeme i při předání nemovitosti.

Kdo můj čas zaplatí?

Ačkoliv v některých regionech se nám rozmohl takový nešvar, že práci makléřů platí nájemník, jsou zde pádné důvody, proč to tak být nemá. Níže vysvětlím, proč nám tyto praktiky křiví trh.

1) etické hledisko

Pracujeme pro majitele nemovitosti, který si nás objednal. Pro něho hledáme a prověřujeme nájemníky. Logicky je to on, který má za objednané služby platit.

2) zprostředkovatelská smlouva

Realitní zprostředkovatel, čili makléř, je povinen uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu, na jejímž základě může své služby poskytovat. Když nezná nájemníka, z jakého titulu může po něm požadovat platbu? S kým uzavře smlouvu?

3) nadměrná finanční zátěž nájemníka

Nájemník platí kauci (do výše 3 nájmů), nájemné na měsíc dopředu a ještě k tomu provizi realitní kanceláři? Pokud nájemníkovi ulevíte a nebude muset provizi platit, je ochoten zaplatit měsíčně o něco vyšší nájemné.

PRODEJ

PRODEJ

Začíná to první konzultací a odhadem tržní ceny. Následuje příprava prezentace nemovitosti, rozšíření do éteru, týdenní reporty, prověření kupujících, prohlídky nemovitostí. Samozřejmostí je příprava kupních smluv, zaběhnutí na katastr až po poprodejní servis.

Chci prodat

KOUPĚ

KOUPĚ

Vyhledám tu nejlepší nemovitost, prověřím vše důležité, doprovodím vás na prohlídku, zaběhnu na katastr, zajistím právní servis.

Chci koupit

PRONÁJEM

PRONÁJEM

Nastavíme správnou tržní cenu, prezentaci nemovitosti, prověříme zájemce, zajistíme právní servis, pomůžeme se zpracováním daní. Ušetříte spoustu času.

Chci pronajmout

Kontaktujte nás

 
Realitní makléř Lenka Malíková je nezávislým podnikatelem podnikajícím na základě živnostenského listu, IČ 749 245 08