fbpx

Když jsem se zeptala známých a kamarádů, kdo si myslí, že platí práci makléře v případě pronájmu bytu, dostalo se mi různých odpovědí.

Zejména na Jižní Moravě, v Brně a okolí se nám rozmohl takový nešvar. Majitelé bytů nejsou ochotni platit za služby, které si objednávají. Pojďme se na to podívat z několika úhlů.

Máme zde tři varianty, které se praktikují. Provizi platí majitel nemovitosti, nájemce nebo každý část.

Nejprve otázku.

Jak to máte Vy? Pracujete pro toho, kdo Vás objednává a platí?

Mám další otázky

Kdo si objednává makléře, aby mu našel nájemníka? Majitel.

Když si najmete advokáta, kdo ho zaplatí? Vy.

Proč by tedy práci makléře měl platit nájemce?

Pojďme počítat. Chudák nájemník zaplatí: 1-2 nájmy dopředu, 2 - 4 kauce. tzn 45 000 – 90 000 Kč a ještě k tomu práci makléře, kterého si ani neobjednal? Makléře, který ho na přání majitele, prověřuje ze všech stran? Za to má nájemník platit? Nezdá se Vám to divné? Mě ano.  

Co vlastně dělá makléř pro nájemníka, že by ho měl zaplatit? Nic. Makléř totiž hledá nájemníka, na základě požadavků majitele nemovitosti.

Otázky dnes nekončí.

Na základě čeho fakturuje makléř odměnu?

Zákon o realitním zprostředkování dává makléřům povinnost poskytovat služby na základě smlouvy o realitním zprostředkování a to v písemné formě. Jak tedy můžeme pracovat, když neznáme ještě nájemníka, kterého hledáme? Nemáme s kým smlouvu uzavřít. Pokud se tedy majitel rozhodne nezaplatit, má makléř hold smůlu. Tato základní podmínka se však dosti často bohužel praxi obchází různými způsoby.

Garance nájmu

Jak to mám já? Pracuji pro majitele, který mě kontaktoval a najal a ten mě zaplatí. Za to mu garantuji, že mu najdu nájemníka, který vydrží minimálně 12 měsíců. Když ne, tak budu hledat na své náklady nového. Věřte, že si dám velmi záležet na tom, koho u Vás ubytuji, abych nemusela za 2 měsíce hledat nového nájemníka a pracovat tak zadarmo. Ostatně, mnou nalezení nájemníci vydrží vždy více jak 1 rok.

Motivace makléře

Pokud je placen makléř nájemcem, má motivaci najít kvalitního a dlouhotrvajícího nájemníka? Proč by to dělal, když ví, že za dva měsíce si může vzít odměnu od nového nájemníka. Trvalý přísun financí zaručen. 

Kdy by měl platit nájemník?

Pokud si mé služby objedná osoba, pro kterou budu vyhledávat konkrétní bydlení, na základě jeho specifických požadavků. V tomto případě si vezmu odměnu od tohoto klienta, kterému prokazuji službu.

Z pohledu čísel

Zaplatit několik nájmů a kauci znamená pro nájemníka značné finanční zatížení. Pokud nájemník nemusí platit provizi makléři, je ochoten zaplatit na měsíčním nájemném o stovky až tisíce Kč více.  Z toho vyplývá, že majiteli se vynaložené prostředky přibližně do roka vrátí a dokonce může i profitovat.

Když to shrneme 

Žádat platbu od nájemců je nemorální, nezákonné a pro majitele bytu nevýhodné. Pojdme to tedy dělat správně.

Co vlastně makléř dělá?

Nejprve byt nafotím a zpracuji video, nechám udělat 3D plánky. Správně volený marketingový mix přitáhne pozornost zájemců, a o to nám jde. Inzerát zveřejníme na inzertních serverech, webu i sociálních sítích. Poté si s každým zájemcem povykládám a zjistím, co nejvíce informací. Přichází prohlídky. Den dva strávím na prohlídkách. Poté předložím majiteli seznam potencionálních zájemců se všemi fakty a sám majitel si vyhodnotí, kdo bude v jeho bytě bydlet. Připravím dokumenty a asistuji také při předání bytu. Za tyto služby žádám odměnu, obvykle ve výši jednoho nájmu a to od majitele. Nekompromisně.

Jak to vlastně vzniklo?

Vlastně vůbec nechápu, jak mohlo historicky dojít k tomuto podivnému pokroucení trhu. Je těžké jít proti proudu, mám ale jasno. Pracuju pro toho, kdo mi platí. I my makléři si práci vybíráme. O mnoho nájmů jsem takto přišla. Ale našla jsem věrné klienty, se kterými je báječné spolupracovat, protože chápou hodnotu práce. Prostě a jednoduše, není dobré brát každou práci, za každou cenu. To je zoufalé a zoufalí být nechceme. Konec, zvonec.

Pokud potřebujete konzultaci, odhad tržní ceny nemovitosti nebo cokoliv kolem nemovitostí, ozvěte se. Budu se těšit na setkání nad šálkem výborné kávy v naší zbrusu nové kanceláři na Moravském náměstí 13 v Brně.

Budu se těšit. 

Lenka Malíková :-)

 

PRODEJ

PRODEJ

Začíná to první konzultací a odhadem tržní ceny. Následuje příprava prezentace nemovitosti, rozšíření do éteru, týdenní reporty, prověření kupujících, prohlídky nemovitostí. Samozřejmostí je příprava kupních smluv, zaběhnutí na katastr až po poprodejní servis.

Chci prodat

KOUPĚ

KOUPĚ

Vyhledám tu nejlepší nemovitost, prověřím vše důležité, doprovodím vás na prohlídku, zaběhnu na katastr, zajistím právní servis.

Chci koupit

PRONÁJEM

PRONÁJEM

Nastavíme správnou tržní cenu, prezentaci nemovitosti, prověříme zájemce, zajistíme právní servis, pomůžeme se zpracováním daní. Ušetříte spoustu času.

Chci pronajmout

Kontaktujte nás

 
Realitní makléř Lenka Malíková je nezávislým podnikatelem podnikajícím na základě živnostenského listu, IČ 749 245 08