fbpx

Slovo aukce některé kupující odradí. Ve skutečnosti se však není čeho bát.

Dražba nebo aukce?

Nepleťme si prosím tyto dva pojmy. Na dražby máme dražební zákon a mají své náležitosti. Dražba je v drtivé většin nucený prodej. Oproti tomu aukce je česky řečeno sběr nabídek neboli cenových návrhů. Majitel poté vyhodnotí dle daných kritérií, komu nemovitost prodá.

Nejlepší nebo nejvyšší nabídka?

Kupujícím říkám, že zvítězí nabídka nejlepší, které nemusí být vždy zákonitě nejvyšší. Samozřejmě cena je důležité kritérium, které má ve většině případů majoritní váhu, majitelé mívají i jiná kritéria. Záleží na tom, jaké priority majitel má. Někdo potřebuje v nemovitosti ještě pár měsíců bydlet, jiný upřednostní hotovost, místo čekání několik měsíců na vyřízení hypotéky.

Jak aukce probíhají?

Aukční okno se otevře na určitou dobu, kdy můžete podat svůj návrh. Buď přímo do systému RE/MAX nebo jednoduše napíšete email. Po ukončení aukce dostává majitel výsledky a je na něm, aby je vyhodnotil. Makléř v žádném případě nesděluje počty nabídek, ani jejich výši ostatním zájemcům. Automatický systém to ani neumožňuje. Nabídky do skončení nevidíme. Proto se nás prosím neptejte. :-) Ani kdybychom věděli příhozy a nabídky, z etického hlediska není možné je sdělovat ostatním.

Pokud se sejdou dvě stejné nabídky?

Pokud se sejdou dvě nabídky, které se liší v řádu jednotek či desítek tisíc, považujeme je za stejné a nemáme je jak vyhodnotit, nemáme jak rozhodnout. Zeptáme se Vás tedy ještě jednou, zda je Vaše nabídka finální.

Jaká je praxe?

I když na prohlídky přijdou desítky osob, všichni nabídku zpravidla nepodají. Pokud se jedná o nemovitost, která je mimořádně zajímavá svou cenou či lokalitou, podá nabídku 80 – 90% osob, kteří nemovitost navštívili. U ostatních běžných prodejů je to 20 – 50%. To znamená, že z 10 prohlídek přijde 2 -5 nabídek. Kolik bude prohlídek záleží na tom, zda se jedná o lokalitu velmi atraktivní například velká města a také na době prodeje. U domku na malé vesnici, který se prodává kolem Vánoc nebo o prázdninách takový nátřesk nebude, tudíž pokud máte o nemovitost zájem, nemusíte se obávat tak silné konkurence.

U nemovitostí do 10 mil. Kč se navýšení ceny běžně nepřehoupne přes 10%, standardně 5 – 8%. Neberte to prosím jako dogma. Může přijít nadšenec, který bude chtít získat nemovitost za každou cenu.

Výše uvedené budiž berte jako nápovědu k uvážení Vaší nabídkové ceny.

Prodej o 80% dráže?

Pokud se prodá nemovitost o desítky procent dráž, než byla nastavená původní prodejní cena, zbystřete. S největší pravděpodobností byla špatně nastavená prodejní cena, s kterou se nemovitost uváděla na trh. Jinými slovy nemovitost byla podceněná a hrozí riziko poškození klienta, v tomto případě prodávajícího. Je cílem makléře, přiblížit se co nejblíže tržní ceně. Máme na to různé cenové mapy, výpočty a analýzy. Šikovný a zkušený makléř trefí cenu na jednotky procent. Přečtěte si, jak se stanovují ceny nemovitostí.

Není se čeho obávat

Prodeje formou aukce jsou čím dál tím častější. Jakou cenu nabídnete, je čistě na Vás. Může být vyšší nebo i nižší než inzerovaná cena. Někdy se stává, že nemovitost se dlouho neprodává, není mnoho nabídek a prodá se za cenu nižší než inzerovanou.

Osobně se setkávám se dvěma typy lidí. Ti, kteří fňukají, že jsou nemovitosti drahé, že nechtějí nakupovat v aukci a nikdy nic nekoupí. A pak ti, kteří kupují.

Přeji Vám, ať se zařadíte do skupiny druhé a podaří se Vám koupit bydlení, zahradu či chalupu snů.

Lenka Malíková

PRODEJ

PRODEJ

Začíná to první konzultací a odhadem tržní ceny. Následuje příprava prezentace nemovitosti, rozšíření do éteru, týdenní reporty, prověření kupujících, prohlídky nemovitostí. Samozřejmostí je příprava kupních smluv, zaběhnutí na katastr až po poprodejní servis.

Chci prodat

KOUPĚ

KOUPĚ

Vyhledám tu nejlepší nemovitost, prověřím vše důležité, doprovodím vás na prohlídku, zaběhnu na katastr, zajistím právní servis.

Chci koupit

PRONÁJEM

PRONÁJEM

Nastavíme správnou tržní cenu, prezentaci nemovitosti, prověříme zájemce, zajistíme právní servis, pomůžeme se zpracováním daní. Ušetříte spoustu času.

Chci pronajmout

Kontaktujte nás

 
Realitní makléř Lenka Malíková je nezávislým podnikatelem podnikajícím na základě živnostenského listu, IČ 749 245 08